Diéta akut és krónikus hasnyálmirigy-gyulladás esetén

A hasnyálmirigy hasnyálmirigy-gyulladásának kezelése és étrendje, a mintamenü és a beteg táplálkozásának egyéb jellemzői olyan kérdések, amelyeket nem lehet figyelmen kívül hagyni. Az exacerbációk idején az étrend nagyon korlátozott, a remissziós időszakokban a beteg megengedhet magának némi változatosságot.Étrendünk kontrollálásához ajánlatos egy hét étellistát készíteni, így változatos és ízletes lesz az étel, elkerülhető a nem kívánt meghibásodás és a tiltott élelmiszerek fogyasztása.

Gyulladt hasnyálmirigy hasnyálmirigy-gyulladással

A táplálkozás alapelvei

A hasnyálmirigy-gyulladás, a tünetek és a kezelés, a diéta az exacerbációk és a remisszió idején olyan kérdések, amelyek minden olyan embert érintenek, akiknek problémái vannak a gyomor-bélrendszerrel.

A betegség gyakran a helytelen táplálkozás miatt következik be.

A zsíros és sült ételekkel való visszaélés, a túlzott alkoholfogyasztás hasi fájdalmat, hányingert és általános egészségromlást okoz. Ez a vékonybél savasságának megváltozása miatt következik be, az enzimek és toxinok feleslegével. Megfelelő kezelés hiányában a betegség előrehalad, a jellegzetes tünetek egyre hangsúlyosabbá válnak. Az exacerbációk során a beteg állapota élesen romlik, a roham elmúltával a beteg fokozatosan jobban érzi magát. A kiegyensúlyozott étrend betartása segít felgyorsítani a remisszió kialakulását. A felnőttek és gyermekek kezelését az orvos által felírt gyógyszerek szedése egészíti ki.

A hasnyálmirigy-gyulladás terápiás táplálkozása a kulcsa a hasnyálmirigy működésének normalizálásának.

A megfelelően kiválasztott termékek nem irritálják a gyomor-bélrendszert, így biztosítják a szervezet számára a szükséges mennyiségű fehérjét, szénhidrátot, zsírt és vitamint. A menü a betegség stádiumától függ. Exacerbációk idején teljes koplalás javasolt, majd az étrendet fokozatosan bővítjük. A kezelőorvosnak el kell magyaráznia, mit lehet enni hasnyálmirigy-gyulladással. Hat hónapig be kell tartania a szigorú diétát, majd áttérhet egy nyugodtabb étkezési menetrendre. A tiltott élelmiszereket azonban még a krónikus fázisban is kerülni kell. Rohamot válthatnak ki, amely után a kezelést elölről kell kezdeni.

A hasnyálmirigy-gyulladásban szenvedő betegnek gyakran, kis adagokban kell ennie. A napi étrendet célszerű 4-5 étkezésre osztani, lefekvés előtt ehet egy gyümölcsöt, ihat zöldséglevet vagy bármilyen erjesztett tejitalt cukor nélkül. A böjt és az adagok nagymértékben csökkentése nem ajánlott, az étkezés megtagadása csak a betegség kezdetén vagy súlyos rohamok után szükséges. Nem szabad azonban túl sokat enni, a napi kalóriabevitel túllépése rontja az emésztést, székletproblémákat vált ki, és hasnyálmirigy-bántalmakat okozhat. Javasoljuk, hogy megvitassa orvosával a táplálkozás minden árnyalatát a hasnyálmirigy-gyulladással.

Az ételt naponta kell elkészíteni, célszerű elkerülni az olyan éttermek látogatását, ahol nincs lehetőség az ételek frissességének és az ételek összetételének ellenőrzésére. A terápiás étrend magában foglalja a párolt, főzött, sütőben vagy mikrohullámú sütőben sült ételeket. A megfelelő táplálkozás szükséges a gyógyszerek normális felszívódásához. Például enzim-kiegészítő szedésekor az étrendből ki kell zárni a savas ételeket és az állati zsírokat.

Menü az exacerbációkhoz

A hasnyálmirigy-gyulladás akut rohama jó ok a kórházi kezelésre. A további kezelést orvos felügyelete mellett végzik.

A roham utáni első 3 napban tanácsos éheződiétát tartani, pihentetni a hasnyálmirigyet.

A rizsvíz, ásványvíz, csipkebogyó forrázat és gyenge gyógytea segít megőrizni az erőt. Igyál meg napi 5-6 pohár folyadékot, ez serkenti a méreganyagok eltávolítását és csökkenti a savasságot. Egyes esetekben a szervezetet támogató oldatok intravénás beadása biztosított.

2 nap elteltével a szigorú diéta lehetővé teszi, hogy új ételeket vegyen fel étrendjébe: reszelt főtt sárgarépa, burgonyapüré vagy cukkini, húsgombóc vagy soufflé sovány halból vagy csirkefilé. Ebben az időszakban hasznos a folyékony kása vízzel, a pürésített zöldséglevesek és a házi zselé. Ha egészsége megengedi, párolt zöldségeket és gyümölcsöket is bevezethet étrendjébe.

A hasnyálmirigy-gyulladás kíméletes étrendje felnőtteknél és gyermekeknél kis adagokat és legalább napi négyszeri étkezést foglal magában. Az akut időszakban ki kell zárni a túl forró ételeket, mértékletességet kell betartani sóval, cukorral és fűszerekkel. Minden ételt otthon készítenek el, és nem tárolhatók hosszú ideig.

Tiltott termékek

Akut vagy krónikus hasnyálmirigy-gyulladás esetén a táplálkozásnak szigorúan meg kell felelnie a kezelőorvos ajánlásainak. A termékek kiválasztásakor óvatosnak kell lennie. Vannak ételek, amelyeket végleg ki kell zárni az étlapról. A stoplista a következőket tartalmazza:

  • hidrogénezett növényi és állati zsírok;
  • forró fűszerek és fűszerek;
  • füstölt finomságok és kolbászok;
  • konzervek;
  • rántva vagy nyílt tűzön főtt ételek;
  • ipari édességek;
  • szénsavas italok;
  • alkohol bármilyen formában;
  • gombák;
  • erős csont- és húsleves;
  • gyors kaja;
  • rántott félkész termékek;
  • zsíros vörös hús.

Az exacerbációk során a tiltott élelmiszerek listája jelentősen bővül. Ez magában foglalja a remisszió alatt fogyasztható ételeket, a páciens általános állapotára összpontosítva. Az akut időszakban el kell távolítani az étrendből:

  1. Édes gyümölcsök és bogyók:szőlő, füge, körte, datolya. Ez vonatkozik a friss gyümölcsökre és a különféle desszertekre is.
  2. Hüvelyesek:szójabab, borsó, bab, lencse. Az ebbe a kategóriába tartozó termékek fogyasztása még hőkezelés után sem javasolt.
  3. Párolt, sült vagy sült ételek.Fokozott gyomornedv-elválasztást okoznak, ami nemkívánatos akut hasnyálmirigy-gyulladásban.
  4. Bármilyen friss zöldség és gyümölcs.Főzni vagy párolni kell.
  5. Savas ételek:pácok, savanyú káposzta, ipari vagy házi készítésű szószok.

Az összes fenti terméket legalább hat hónapig eltávolítják az étrendből. A terápiás étrend pontosabb időpontja az orvos ajánlásaitól és a beteg egyéni állapotától függ.

Mit kell enni krónikus hasnyálmirigy-gyulladás esetén

A kezelőorvosnak meg kell értenie, hogyan kell megfelelően enni, ha a hasnyálmirigy-gyulladás krónikussá vált. Korábban egy ilyen betegség konkrét célt jelentett - 1. diéta táblázat. Az első táblázat nem tartalmazza a zsíros és sült ételeket, lehetővé téve a mérsékelt mennyiségű tojást, pékárut, sovány húst és halat.

Kötelező elem a nagy mennyiségű folyadék.

Hasznos napi étrendjébe bevenni a pürésített és laktató leveseket gyenge csirke- vagy zöldséglevessel, folyékony zabkását vízzel vagy sovány tejjel, frissen facsart gyümölcsleveket, ásványvizet és gyógyteákat. Otthon készíthet cukrozatlan gyümölcsitalokat friss vagy fagyasztott bogyókból, kompótokat friss gyümölcsökből és szárított gyümölcsökből, valamint folyékony zselét.

A modern diétaterápia más fokozatot jelent. A számozási táblázatok helyett bevezették az alfabetikus rövidítéseket, miközben az adott betegségre ajánlott alaptermékkészlet gyakorlatilag változatlan maradt. A hasnyálmirigy betegségei esetén a fehérjedús diéta (high-protein diet) vagy az SB (soft diéta) megfelelő. Az első lehetőség a remisszió időszakában javasolt, a második az exacerbációk kockázatának kitett betegek számára javasolt. Az étrendet egyénileg alakítják ki, figyelembe véve a beteg állapotát.

Krónikus betegségek esetén engedélyezett termékek

Amikor eldönti, mit lehet enni krónikus hasnyálmirigy-gyulladással, a szakemberek ajánlásaira kell összpontosítania. A termékek listája meglehetősen széles, de az exacerbációk megelőzése érdekében szigorúan be kell tartani az ajánlott mennyiséget. Egy pontos konyhai mérleg segít meghatározni a napi limitet. A hasnyálmirigy-gyulladás egy hétre szóló menüjének létrehozására vonatkozó szabályok a következő szabványokat jelentik:

  • szárított búza vagy gabonakenyér: legfeljebb 300 g naponta;
  • zsírok: 80 g (ez a határ a természetes termékekben található tej- és állati zsírokat tartalmazza);
  • tojás: legfeljebb 4 darab hetente.

Ezenkívül a napi étrendnek tartalmaznia kell:

  • sovány baromfihús bőr nélkül (csirke, pulyka);
  • alacsony zsírtartalmú tengeri és folyami halak (tőkehal, pollock, csuka, csuka);
  • tej és erjesztett tejtermékek (túró, kefir, Varenets, erjesztett sült tej, joghurt édesítőszerek és adalékanyagok nélkül);
  • zabkása teljes kiőrlésű gabonafélékből (hajdina, rizs, köles, árpagyöngy, zabpehely).

A hasnyálmirigy-gyulladás diétás táplálkozása felnőtteknél és gyermekeknél a zöldségek és gyümölcsök mennyiségének fokozatos növelését jelenti. Érdemes több napig vegetáriánus étrendet követni, ez különösen a túlsúlyosak számára hasznos. Pancreatitis esetén a menünek tartalmaznia kell:

  1. Sárgarépa.Karotinforrás, értékes élelmi rost. Frissen vagy főzve saláták, pürésített levesek, szuflék és rakott ételek készítéséhez használják. Jótékony hatású a frissen facsart sárgarépalé egy csepp olívaolajjal vagy tejszínnel.
  2. Burgonya.Gazdag káliumban és nátriumban, könnyen emészthető, segít csökkenteni a savasságot. A gyökérzöldségeket jobb pürének tálalni. A burgonya kiváló köret lesz, egy tápláló leves alapja. Rántással, sütéssel, grillezéssel nem ajánlott.
  3. Cukkini.Minimális kalóriát tartalmaznak, káliumban gazdagok és enyhe hashajtó hatásúak. Alkalmas zöldséges tészták, különféle pörköltek, levesek, rakott ételek és pürék készítésére. Jól párosítható más zöldségekkel, hússal és hallal.
  4. Almák.C-vitamin, kálium, vas forrása. Friss gyümölcslevek, kompótok és különféle minimális cukortartalmú desszertek készítésére szolgálnak. Előnyös a gazdag édes ízű helyi fajták használata (Antonovka, Ranet).
  5. Banán.Gazdag káliumban, B-vitaminokban, értékes aminosavakban. Könnyen emészthetők, és nem növelik a savasságot. Érdemes frissen fogyasztani, gyümölcssalátákba, turmixokba, pürékbe és szuflékbe is beletehető.

Minta menü a hétre

A hasnyálmirigy-gyulladás menüjének a lehető legváltozatosabbnak kell lennie. Célszerű előzetesen élelmiszerlistát készíteni, és minden nap friss ételeket készíteni. A táblázat hozzávetőleges étrendet tartalmaz, fontos, hogy az ételeket ne ismételjék túl gyakran.

Minél érdekesebb a diéta, annál kisebb a kísértés, hogy elfogyasszon egy finomságot a tiltott listáról, és kockáztassa, hogy újabb rohamot kap.

A betegnek el kell döntenie, hogyan étkezik a hasnyálmirigy-gyulladás során, de mielőtt elkészíti saját heti menüjét, konzultáljon orvosával.

A hét napjai Reggeli Vacsora Délutáni nasi Vacsora
hétfő Hajdina zabkása, cikória ital. Zöld saláta, brokkoli leves, sült tőkehal, szárított gyümölcs kompót. Gyümölcszselé. Navy tészta, csipkebogyó tea.
kedd Túrós rakott mazsolával, zöld tea. Húsleves húsgombóccal, pilaf zöldségekkel, bogyólé. Szójasajt, keksz. Zöldségpörkölt, kakaó.
szerda Zabpehely. Céklasaláta, csirkehúsleves, borjúszelet krumplipürével, almalé. Sült alma. Halszufflé, pirítós, tea.
csütörtök Omlett zöldségekkel, pirítóssal, teával. Sárgarépa saláta, zöld káposzta leves, fasírt, almabefőtt. Szárított sárgabarack, mandula. Cukkini pörkölt, csipkebogyó tea.
péntek Tejfölös sajttorta, cikória ital. Friss káposzta saláta, brokkoli leves, tőkehal burgonyával, áfonyalé. Bogyózselé, keksz. Házi készítésű sushi, zöld tea.
szombat Túró, cikóriából készült ital. Gyümölcssaláta, sovány káposztaleves, káposzta tekercs, tejkocsonya. Nagyböjti sajt, szőlő. Csirkepörkölt, gyógytea.
vasárnap Köles zabkása, tea tejjel. Paradicsom-uborka saláta, halászlé, párolt padlizsán, szárított sárgabarack befőtt. Almás szufla. Tészta tenger gyümölcseivel, tea.

A hasnyálmirigy-gyulladásra szánt ételeket frissen kell elkészíteni, és nem szabad hűtőszekrényben tárolni. A mindennapi ételek elkészítéséhez ne használjon túl sok sót, cukrot vagy zsírt tartalmazó rántott félkész termékeket. Az egyetlen kivétel a hasnyálmirigy-gyulladásban szenvedő betegek számára készült speciális termékek, amelyeket az orvosi táplálkozási osztályokon értékesítenek. Kiegyensúlyozott összetételűek, nem tartalmaznak mesterséges tartósítószert, színezéket, ízfokozót és egyéb káros összetevőket. A hús-, hal- vagy zöldségkészítmények remekül passzolnak egymáshoz, ízletes és egészséges házias ételek alapanyagaivá válhatnak.

A hasnyálmirigy-gyulladás utáni étrend gyakorlatilag nem különbözik a krónikus betegek számára ajánlott menütől. Még ha az orvos úgy döntött is, hogy a beteget már nem fenyegeti a súlyosbodás veszélye, akkor sem szabad zsíros, sós és édes ételeket fogyasztani.

A hasnyálmirigy nagyon érzékeny szerv, minden támadás negatívan befolyásolja állapotát, növelve a szövődmények kockázatát.

Napközben sok folyadékot kell inni, este pedig csökkenteni kell a mennyiséget, hogy elkerülje a duzzanatot.

Egészséges receptek

A hasnyálmirigy-gyulladás diétás receptjei egyszerűek, az ételek minimális összetevőt tartalmaznak. Nem nehéz megtanulni egészséges és ízletes ételeket főzni. Először is be kell szereznie egy sor szükséges eszközt és felszerelést. A következő hasznos készlet ideális menüt biztosít a betegek számára:

  • dupla kazán;
  • modern mikrohullámú sütő sütési funkcióval;
  • adagoló formák;
  • mérőedények skálával az összetevők pontos adagolásához;
  • konyhai mérlegek, amelyek lehetővé teszik az adagok méretének beállítását;
  • turmixgép pürék, szuflák, turmixok és habok készítéséhez.

Az ételek elkészítésekor csökkenteni kell a cukor, a só és a fűszeres fűszerek mennyiségét. A megfelelően elkészített ételek mesterséges adalékanyagok nélkül is ízletesek lesznek, elég, ha fűszernövényekkel, finomítatlan növényi olajjal, mézzel és egyéb egészséges alapanyagokkal ízesítjük.

  1. Csipkebogyó ital.Tartalmazza a szükséges mennyiségű aszkorbinsavat, segít a krónikus vagy akut stádiumú hasnyálmirigy-gyulladás kezelésében. Egy marék száraz bogyó elkészítéséhez öntsön 1 liter forrásban lévő vizet, és hagyja termoszban néhány órán át. Ivás előtt az ital 1 tk hozzáadásával édesíthető. természetes méz. Ugyanez az infúzió elkészíthető galagonya vagy arónia bogyójából.
  2. Csirkefilé.A bőr nélküli mellet hosszában felvágjuk és tányérra tesszük. Minden adagot megszórunk egy kis tengeri sóval, száraz fűszernövényekkel keverve: rozmaring, kakukkfű, zeller, petrezselyem. A filét lefedve a mikrohullámú sütőben 10 percig sütjük. Tálalhatjuk burgonyapürével vagy párolt karfiollal.
  3. Brokkoli és karfiol leves.Elkészítéséhez használhat friss vagy fagyasztott ételt. A virágzatot apró részekre osztjuk, és kis mennyiségű vízben megfőzzük. Amikor a káposzta megpuhult, öntsük a levest egy turmixgép tálba, és pürésítsük. A kész ételt enyhén megsózzuk, kevés olívaolajat és házi búza krutont adunk hozzá.
  4. Zöldség rakott.A cukkinit, a burgonyát és a sárgarépát megmossuk, meghámozzuk és nagyon vékony szeletekre vágjuk. A zöldségeket kényelmes speciális szeletelővel vagy hámozókéssel vágni. A vékony lemezeket hőálló formába helyezzük, enyhén megkenve növényi olajjal. Minden réteget megszórunk aromás fűszernövényekkel, és enyhén meglocsoljuk olajjal. A sót minimális mennyiségben adják hozzá. Az edényt betesszük a sütőbe, és addig sütjük, amíg a zöldségek megpuhulnak. A rakott felületét megszórjuk reszelt zsírszegény sajttal, és további 2 percre a sütőbe tesszük. A zöldségeket önmagukban vagy szárnyas- és hal köretként is tálalhatjuk.

A hasnyálmirigy hasnyálmirigy-gyulladásának megfelelő táplálkozása segít elkerülni a fájdalmat, a rokkantságot és a sürgősségi kórházi kezelést. Az orvos és a beteg feladata a hosszú távú remisszió elérése és az új rohamok kizárása. A kezelőorvos el tudja magyarázni, hogy mi lehet és mi nem lehetséges hasnyálmirigy-gyulladás esetén, ajánlja a legegészségesebb ételeket, és segít a kiegyensúlyozott menü összeállításában.